Vrstvenie oblečenia

 

Základným princípom vhodného obliekania je vrstvenie - u nás hovoríme o tzv. cibuľovom princípe, ktorého výhodu nám potvrdzuje i prax. Z energetického hľadiska je efektívne udržiavať telo na dolnej hranici tepelného komfortu, čo umožňuje práve obliekanie sa do viacerých (až piatich) vrstiev, z ktorých má každá vďaka moderným materiálom svoju zvláštnu funkciu.

 1. vrstva
Prvú vrstvu tvorí spodné prádlo a tiež ponožky. Prádlo ma za úlohu odvádzať pot a vlhkosť od pokožky a zabezpečovať pocit sucha. Zároveň však musí byť príjemné na telo. Pre aktívny pohyb vyberáme z materiálov na báze špeciálnych umelých vlákien. Spodné prádlo by malo byť priliehavé. Príliš tesné môže obmedzovať v pohybe, príliš voľné nespĺňa požiadavky na funkčnosť prvej vrstvy.

2. vrstva
Do skupiny oblečenia druhej vrstvy patria rôzne tričká, košele, roláky, mikiny, ľahké bundy a nohavice. Dobré materiály druhej vrstvy sú ľahké, nenasiakavé, priedušné a rýchloschnúce. Väčšinou sa jedná o podobné materiály ako využíva prvá vrstva, niekedy sa ale zároveň materiálovo približujú tretej vrstve. Vďaka druhej vrstve môžeme plynule reagovať na mierne zmeny teploty okolitého prostredia.

3. vrstva
Hlavnou funkciou tretej vrstvy je tepelná izolácia. Táto skupina je zastúpená predovšetkým najrôznejším oblečením z fleece materiálov. Kvalitný fleece je ľahký, tvarovo stály, odvádza vlhkosť preč od tela, tepelne izoluje a veľmi dobre schne, avšak nie je vôbec odolný proti vetru. Jeho hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla. Z materiálov tretej vrstvy sa vyrábajú bundy, nohavice, rukavice, čiapky, multifunkčné čelenky i obuv do spacáku.

Do tretej vrstvy patrí taktiež oblečenie z fleecových vetruodolných materiálov, ktoré zároveň plnia funkciu vrstvy štvrtej. Nahrádzajú dve vrstvy naraz - oblečenie je tak menej objemné, umožňuje ešte volnejší pohyb a okrem toho nezaberie tak veľa miesta v batohu. Z tohto materiálu sa šijú bundy, nohavice ale i čiapky, čelenky a rukavice.

4. vrstva
Štvrtá vrstva chráni pred vetrom. Obliekame ju na predchádzajúce tri vrstvy, preto musí byť dostatočne voľná. Úlohou tejto vrstvy je zabrániť vetru, aby prenikol k telu, zároveň však musí dovoliť potu a pare voľne odchádzať od tela. Túto vrstvu tvoria predovšetkým rôzne ľahké vetrovky a nohavice, ktoré sa dajú zbaliť do malého balíčka. Oceníte ich najmä tri potulkách prírodou, pri behu i pri cyklistike.

5. vrstva
Piata vrstva zabezpečuje ochranu pred premoknutím, a taktiež i ona dokáže prepúšťať vypotené vlhko. Hodnota nepremokavosti je udávaná výškou vodného stĺpca, pri ktorom tkanina prepustí prvú kvapku vody. Priedušnosť sa meria množstvom vodnej pary, ktorú tkanina prepustí za časovú jednotku. Mieru priedušnosti značne ovplyvňuje teplota a vlhkosť okolitého vzduchu.